NKK Switches M2012ES1W01/UC
M2012ES1W01/UC picture photo
Mfg. Part Number
M2012ES1W01/UC
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V
Datasheet Download
M2012ES1W01/UC.pdf
Availability of M2012ES1W01/UC
QUANTITY
M2012ES1W01/UC Order Process
Ship out your order
Specifications of M2012ES1W01/UC
Internal Part NumberEIS-M2012ES1W01/UC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationM Series Toggles, rockers, Pushbuttons CSA Mark Size 23/Jul/2015
Switch FunctionOn-On
Current Rating6A (AC), 4A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeFlatted
Actuator Length11.40mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.50mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life25,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M2012ES1W01/UC
Related LinksM2012ES, M2012ES1W01/UC Datasheet, NKK Switches Distributor
M2012ES1W01/UC Details Description
Related parts for M2012ES1W01/UC
RES MO 2W 6.2K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 17A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 64.9 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
INSERT FGG.3B.856. 2COAX+16LV datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2KV X7R 1808 datasheet.pdf
MC6 AC/DC SFY RLY OSSD PWR/RST 6 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 2AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf