NKK Switches M2012S2D3W03
M2012S2D3W03 picture photo
Mfg. Part Number
M2012S2D3W03
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V
Datasheet Download
M2012S2D3W03.pdf
Availability of M2012S2D3W03
QUANTITY
M2012S2D3W03 Order Process
Ship out your order
Specifications of M2012S2D3W03
Internal Part NumberEIS-M2012S2D3W03
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
3D ModelM2012S2D3W03
PCN Design/SpecificationM Series Toggles, rockers, Pushbuttons CSA Mark Size 23/Jul/2015
Switch FunctionOn-On
Current Rating6A (AC), 4A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length5.08mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StylePC Pin
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.50mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life25,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M2012S2D3W03
Related LinksM2012S, M2012S2D3W03 Datasheet, NKK Switches Distributor
M2012S2D3W03 Details Description
Related parts for M2012S2D3W03
OPTOISOLATOR 5KV DARL 4DIP datasheet.pdf
CAP CER 10PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 500MW DO35 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT CMOS BUFFERED 16SOIC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A SOD123A datasheet.pdf
OSC XO 27.19MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf