NKK Switches M2012S3A1G13
M2012S3A1G13 picture photo
Mfg. Part Number
M2012S3A1G13
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
M2012S3A1G13.pdf
Availability of M2012S3A1G13
QUANTITY
M2012S3A1G13 Order Process
Ship out your order
Specifications of M2012S3A1G13
Internal Part NumberEIS-M2012S3A1G13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationM20 Series, Cert of Compliance
3D ModelM2012S3A1G13
PCN Design/SpecificationMultiple Devices O-ring 30/Jun/2011
M Series Toggles, rockers, Pushbuttons CSA Mark Size 23/Jul/2015
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length8.28mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StylePC Pin
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.50mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life50,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M2012S3A1G13
Related LinksM2012S, M2012S3A1G13 Datasheet, NKK Switches Distributor
M2012S3A1G13 Details Description
Related parts for M2012S3A1G13
Crystal 3.579545MHz 30ppm 18pF 200 Ohm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
CHASSIS STEEL GRAY 6"L X 10"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK SPRING 4.57MM 10POS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG GRN/YEL 100' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
INSERT FFA.5S.324. FOR 24LV datasheet.pdf
FIXED IND 5.6MH 180MA 11.2 OHM datasheet.pdf