NKK Switches M2012S3A2G26
M2012S3A2G26 picture photo
Mfg. Part Number
M2012S3A2G26
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
M2012S3A2G26.pdf
Availability of M2012S3A2G26
QUANTITY
M2012S3A2G26 Order Process
Ship out your order
Specifications of M2012S3A2G26
Internal Part NumberEIS-M2012S3A2G26
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
3D ModelM2012S3A2G26
PCN Design/SpecificationM Series Toggles, rockers, Pushbuttons CSA Mark Size 23/Jul/2015
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length8.28mm
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Panel Cutout Dimensions-
Bushing ThreadUnthreaded
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life50,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M2012S3A2G26
Related LinksM2012S, M2012S3A2G26 Datasheet, NKK Switches Distributor
M2012S3A2G26 Details Description
Related parts for M2012S3A2G26
CONN EDGECARD 26POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC CLK MULTPLX 2:2 270MHZ 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.30PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC AUDIO CODEC 2MULTICH 48-LQFP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TOS 120VAC/230VAC 0 1A datasheet.pdf