NKK Switches M2012SA1W25
M2012SA1W25 picture photo
Mfg. Part Number
M2012SA1W25
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V
Datasheet Download
M2012SA1W25.pdf
Availability of M2012SA1W25
QUANTITY
M2012SA1W25 Order Process
Ship out your order
Specifications of M2012SA1W25
Internal Part NumberEIS-M2012SA1W25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
3D ModelM2012SA1W25
PCN Design/SpecificationM Series Toggles, rockers, Pushbuttons CSA Mark Size 23/Jul/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
SeriesM
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating6A (AC), 4A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length12.27mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StylePC Pin
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.50mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life25,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M2012SA1W25
Related LinksM2012, M2012SA1W25 Datasheet, NKK Switches Distributor
M2012SA1W25 Details Description
Related parts for M2012SA1W25
CIR BRKR MAG-HYDR 25A 80VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 40UQFN datasheet.pdf
LABEL 2" CIRCLE PINK 1000/PK datasheet.pdf
RES 15 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN datasheet.pdf
STRGLT 50' 16-3 5 310 LMP 10'LD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 150 OHM 0804 datasheet.pdf
LED PMI 8MM YLW 6V SNAP-FIT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf