NKK Switches M2012TXG15-DH
M2012TXG15-DH picture photo
Mfg. Part Number
M2012TXG15-DH
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
M2012TXG15-DH.pdf
Availability of M2012TXG15-DH
QUANTITY
M2012TXG15-DH Order Process
Ship out your order
Specifications of M2012TXG15-DH
Internal Part NumberEIS-M2012TXG15-DH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
3D ModelM2012TXG15-DH
Category Switches
FamilyRocker Switches
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeConcave (Standard V)
Color - Actuator/CapGray
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life50,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M2012TXG15-DH
Related LinksM2012T, M2012TXG15-DH Datasheet, NKK Switches Distributor
M2012TXG15-DH Details Description
Related parts for M2012TXG15-DH
DIODE GEN PURP 600V 60A TO247AC datasheet.pdf
CAP CER 620PF 50V 0606 datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
Crystal 22.1184MHz 30ppm 18pF 30 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX/QUAD SWITCH 24SOIC datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 200V 1A DO220AA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
BERGSTIK II DUAL ST datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS T/H R/A GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT PINS datasheet.pdf