NKK Switches M2013LL2G40
M2013LL2G40 picture photo
Mfg. Part Number
M2013LL2G40
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
M2013LL2G40.pdf
Availability of M2013LL2G40
QUANTITY
M2013LL2G40 Order Process
Ship out your order
Specifications of M2013LL2G40
Internal Part NumberEIS-M2013LL2G40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
3D ModelM2013LL2G40
PCN Design/SpecificationM Series Toggles, rockers, Pushbuttons CSA Mark Size 23/Jul/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
SeriesM
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Off-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeLocking Lever
Actuator Length16.50mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle, Vertical
Termination StylePC Pin
Panel Cutout Dimensions-
Bushing ThreadUnthreaded
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life50,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M2013LL2G40
Related LinksM2013, M2013LL2G40 Datasheet, NKK Switches Distributor
M2013LL2G40 Details Description
Related parts for M2013LL2G40
IGBT 1200V 64A 500W TO264 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 220KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 70MM datasheet.pdf
FOOT HEXAGONAL BLACK datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR 3GHZ datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
BERGSTIK II SR RIGHT ANGLE datasheet.pdf
LED XLAMP 3500K WHITE 36V SMD datasheet.pdf