NKK Switches M2019TJW01-FG-2A-F
M2019TJW01-FG-2A-F picture photo
Mfg. Part Number
M2019TJW01-FG-2A-F
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V
Datasheet Download
M2019TJW01-FG-2A-F.pdf
Availability of M2019TJW01-FG-2A-F
QUANTITY
M2019TJW01-FG-2A-F Order Process
Ship out your order
Specifications of M2019TJW01-FG-2A-F
Internal Part NumberEIS-M2019TJW01-FG-2A-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
3D ModelM2019TJW01-FG-2A-F
PCN Design/SpecificationM Series Toggles, rockers, Pushbuttons CSA Mark Size 23/Jul/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyRocker Switches
SeriesM
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Off-Mom
Current Rating6A (AC), 3A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeConcave (Standard V) - Illuminated
Color - Actuator/CapBlue
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)2.1 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsRectangular - 15.90mm x 12.50mm
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life50,000 Cycles
Electrical Life25,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M2019TJW01-FG-2A-F
Related LinksM2019TJW0, M2019TJW01-FG-2A-F Datasheet, NKK Switches Distributor
M2019TJW01-FG-2A-F Details Description
Related parts for M2019TJW01-FG-2A-F
IC ISOLATED FB GENERATOR 14-DIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
RES SMD 6.65K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
FUSE BLOCK BLADE 58V CHASSIS MNT datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 89.8K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf