| Internal Part Number | EIS-M2022SA2W30 | |
| Product Training Modules | 3D CAD Models | |
| 3D Model | M2022SA2W30 | |
| PCN Design/Specification | M Series Toggles, rockers, Pushbuttons CSA Mark Size 23/Jul/2015 | |
| Switch Function | On-On | |
| Current Rating | 6A (AC), 4A (DC) | |
| Voltage Rating - AC | 125V | |
| Voltage Rating - DC | 30V | |
| Actuator Type | Standard Round | |
| Actuator Length | 12.27mm | |
| Illumination Voltage (Nominal) | - | |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Panel Cutout Dimensions | - | |
| Bushing Thread | Unthreaded | |
| Electrical Life | 25,000 Cycles | |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | M2022SA2W30 | |
| Related Links | M2022, M2022SA2W30 Datasheet, NKK Switches Distributor | |
 | 40-1880-02 | SWITCH PUSH SPST-NC 2A 14V | datasheet.pdf | |