| Internal Part Number | EIS-M2022SS1W30 | |
| Product Training Modules | Switch Basics 3D CAD Models | |
| RoHS Information | Series, Cert of Compliance | |
| Featured Product | M Series Miniature PCB Toggle Switches | |
| 3D Model | M2022SS1W30 | |
| Switch Function | On-On | |
| Current Rating | 6A (AC), 4A (DC) | |
| Voltage Rating - AC | 125V | |
| Voltage Rating - DC | 30V | |
| Actuator Type | Standard Round | |
| Actuator Length | 10.50mm | |
| Illumination Voltage (Nominal) | - | |
| Mounting Type | Panel Mount, Right Angle | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 6.50mm Dia | |
| Bushing Thread | 1/4-40 | |
| Electrical Life | 25,000 Cycles | |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C | |