NKK Switches M2022SS1W40
M2022SS1W40 picture photo
Mfg. Part Number
M2022SS1W40
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V
Datasheet Download
M2022SS1W40.pdf
Availability of M2022SS1W40
QUANTITY
M2022SS1W40 Order Process
Ship out your order
Specifications of M2022SS1W40
Internal Part NumberEIS-M2022SS1W40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
Featured ProductM Series Miniature PCB Toggle Switches
3D ModelM2022SS1W40
PCN Design/SpecificationMultiple Devices O-ring 30/Jun/2011
M Series Toggles, rockers, Pushbuttons CSA Mark Size 23/Jul/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
SeriesM
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating6A (AC), 4A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length10.50mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Right Angle, Vertical
Termination StylePC Pin
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.50mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life25,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M2022SS1W40
Related LinksM2022, M2022SS1W40 Datasheet, NKK Switches Distributor
M2022SS1W40 Details Description
Related parts for M2022SS1W40
CONN SPLICE SEALABLE 14-16AWG datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 4.1A SSOT-6 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 80A D2PAK datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4.5MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC 3-8 LINE DECOD/DMUX 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 10A TO220-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 55NS 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf