NKK Switches M2032ES1G30
M2032ES1G30 picture photo
Mfg. Part Number
M2032ES1G30
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
M2032ES1G30.pdf
Availability of M2032ES1G30
QUANTITY
M2032ES1G30 Order Process
Ship out your order
Specifications of M2032ES1G30
Internal Part NumberEIS-M2032ES1G30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
3D ModelM2032ES1G30
PCN Design/SpecificationM Series Toggles, rockers, Pushbuttons CSA Mark Size 23/Jul/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
SeriesM
PackagingBulk
Circuit3PDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted
Actuator Length11.40mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Right Angle
Termination StylePC Pin
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.50mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life50,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M2032ES1G30
Related LinksM2032, M2032ES1G30 Datasheet, NKK Switches Distributor
M2032ES1G30 Details Description
Related parts for M2032ES1G30
RES SMD 30 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP CER 68PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
SOLDER IRON TIP datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf