NKK Switches M2032TXW30-DA
M2032TXW30-DA picture photo
Mfg. Part Number
M2032TXW30-DA
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER 3PDT 6A 125V
Datasheet Download
M2032TXW30-DA.pdf
Availability of M2032TXW30-DA
QUANTITY
M2032TXW30-DA Order Process
Ship out your order
Specifications of M2032TXW30-DA
Internal Part NumberEIS-M2032TXW30-DA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
3D ModelM2032TXW30-DA
PCN Design/SpecificationM Series Toggles, rockers, Pushbuttons CSA Mark Size 23/Jul/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyRocker Switches
SeriesM
PackagingBulk
Circuit3PDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating6A (AC), 4A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeConcave (Standard V)
Color - Actuator/CapBlack
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life50,000 Cycles
Electrical Life25,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M2032TXW30-DA
Related LinksM2032T, M2032TXW30-DA Datasheet, NKK Switches Distributor
M2032TXW30-DA Details Description
Related parts for M2032TXW30-DA
DSUB CABL-AFN15K/ AE15G / AFN15K datasheet.pdf
CABLE 30COND 24AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A PPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
BATT PK 12V C SIZE ALKALINE datasheet.pdf
IC CPLD 320MC 4.9NS 100TQFP datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY SOLID STATE datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 2.43 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf