| Internal Part Number | EIS-M2051-11-625.0000 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 20/Mar/2013 | |
| PCN Design/Specification | Assembly Lot Number Scheme 12/Oct/2013 | |
| Standard Package | 57 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Clock/Timing - Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Type | * | |
| PLL | Yes | |
| Input | LVCMOS, LVDS, LVPECL, LVTTL | |
| Output | LVPECL | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Ratio - Input:Output | 2:2 | |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes | |
| Frequency - Max | 625MHz | |
| Divider/Multiplier | Yes/No | |
| Voltage - Supply | 3.3V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |