Harwin Inc. M22-2042005
M22-2042005 picture photo
Mfg. Part Number
M22-2042005
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
20+20 DIL HORIZ PIN HDR
Datasheet Download
M22-2042005.pdf
Availability of M22-2042005
QUANTITY
M22-2042005 Order Process
Ship out your order
Specifications of M22-2042005
Internal Part NumberEIS-M22-2042005
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesM22
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.138" (3.50mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M22-2042005
Related LinksM22-2, M22-2042005 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M22-2042005 Details Description
Related parts for M22-2042005
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
R/A REC POWERBLADE datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 0.01% 0.15W 0603 datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Socket 66 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS CABLE SKT datasheet.pdf