Omron Automation & Safety M22-FA-12A
M22-FA-12A picture photo
Mfg. Part Number
M22-FA-12A
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
PILOT LIGHT 12V LED ROUND BLUE
Datasheet Download
M22-FA-12A.pdf
Availability of M22-FA-12A
QUANTITY
M22-FA-12A Order Process
Ship out your order
Specifications of M22-FA-12A
Internal Part NumberEIS-M22-FA-12A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesM22
TypeLED
Lamp ColorBlue
Lens ColorBlue
Lens TransparencyDiffused
RatingsAC/DC
Voltage12V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.88" (22.35mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 29.70mm
Millicandela Rating-
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination Style-
Ingress ProtectionIP65
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M22-FA-12A
Related LinksM22-F, M22-FA-12A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
M22-FA-12A Details Description
Related parts for M22-FA-12A
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO204AL datasheet.pdf
IC FPGA 63 I/O 100VQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
INDICATOR,12VDC,GRN,12MM,LEADS datasheet.pdf
RES 15.6K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.2A 8VDFN datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf