Omron Automation & Safety M22R-EY-12A
M22R-EY-12A picture photo
Mfg. Part Number
M22R-EY-12A
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
INDICATOR, YELLOW,12V
Datasheet Download
M22R-EY-12A.pdf
Availability of M22R-EY-12A
QUANTITY
M22R-EY-12A Order Process
Ship out your order
Specifications of M22R-EY-12A
Internal Part NumberEIS-M22R-EY-12A
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductA22R and M22R Series Pushbutton Switches
Standard Package1
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesM22R
TypeLED
Lamp ColorYellow
Lens Color-
Lens Transparency-
RatingsAC
Voltage12V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.88" (22.35mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 29.80mm
Millicandela Rating-
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination Style-
Ingress ProtectionIP65
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M22R-EY-12A
Related LinksM22R-, M22R-EY-12A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
M22R-EY-12A Details Description
Related parts for M22R-EY-12A
CONN HEADER .100 SINGL STR 2POS datasheet.pdf
IC REG LDO 8.5V 0.5A DPAK datasheet.pdf
MICRO 15POS SKT 20" datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT-DB 10A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
AML54 1/2 ROCKER OPERATOR COVER datasheet.pdf
CABLE 5COND 18AWG BLK SHLD 100' datasheet.pdf
UNIVERSAL TRIM KIT 600MM X 250MM datasheet.pdf
CONN HDR 39POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 1.23A 100 MOHM datasheet.pdf