ITT Cannon, LLC M24308/1-15F
M24308/1-15F picture photo
Mfg. Part Number
M24308/1-15F
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
M24308/1-15F.pdf
Availability of M24308/1-15F
QUANTITY
M24308/1-15F Order Process
Ship out your order
Specifications of M24308/1-15F
Internal Part NumberEIS-M24308/1-15F
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-24308, D*MM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Cadmium
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M24308/1-15F
Related LinksM24308, M24308/1-15F Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
M24308/1-15F Details Description
Related parts for M24308/1-15F
CONN SKT .062 20-24AWG TIN CRMP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN HOUSING 2.5MM XH 9POS datasheet.pdf
CONN PLUG 36POS W/PIN INLINE R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES 1.98M OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS CABLE PIN datasheet.pdf