ITT Cannon, LLC M24308/24-41F
M24308/24-41F picture photo
Mfg. Part Number
M24308/24-41F
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
M24308/24-41F.pdf
Availability of M24308/24-41F
QUANTITY
M24308/24-41F Order Process
Ship out your order
Specifications of M24308/24-41F
Internal Part NumberEIS-M24308/24-41F
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesMounting Brackets
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M24308/24-41F
Related LinksM24308, M24308/24-41F Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
M24308/24-41F Details Description
Related parts for M24308/24-41F
CAP TANT 68UF 6.3V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 4A 125VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS PIN datasheet.pdf
MIC MPIS 6 PORT ATTACHABLE datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SOD-123 datasheet.pdf
M805 14C 14#16 PIN RECP THRD datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 5% 22W 2512 datasheet.pdf