ST M24C02-RMB6TG
M24C02-RMB6TG picture photo
Mfg. Part Number
M24C02-RMB6TG
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8UFDFPN
Datasheet Download
M24C02-RMB6TG.pdf
Availability of M24C02-RMB6TG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
M24C02-RMB6TG Order Process
Ship out your order
Specifications of M24C02-RMB6TG
Internal Part NumberEIS-M24C02-RMB6TG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size2K (256 x 8)
Speed400kHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-UFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-UFDFPN (2x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M24C02-RMB6TG
Related LinksM24C02, M24C02-RMB6TG Datasheet, ST Distributor
M24C02-RMB6TG Details Description
Related parts for M24C02-RMB6TG
IC OTP 512KBIT 55NS 28DIP datasheet.pdf
UMC PLUG-SMA BKHD JACK .81 250MM datasheet.pdf
TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC DO15 datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 25V 10% 3015 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 365 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.5A 8HTSOP-J datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 450VDC RAD datasheet.pdf
KIT STARTER EMETXE-I67M1-2610UE datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS CABLE PIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 120W datasheet.pdf