Crydom M254014FV
M254014FV picture photo
Mfg. Part Number
M254014FV
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
MODULE POWER 40A 1000V SCR CC
Datasheet Download
M254014FV.pdf
Availability of M254014FV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
M254014FV Order Process
Ship out your order
Specifications of M254014FV
Internal Part NumberEIS-M254014FV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSCR Module Selection Guide
Declaration of Conformity
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureBridge, Single Phase - SCRs/Diodes (Layout 1)
Number of SCRs, Diodes2 SCRs, 2 Diodes
Voltage - Off State1000V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - On State (It (AV)) (Max)-
Current - On State (It (RMS)) (Max)40A (DC)
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)400A @ 60Hz
Current - Hold (Ih) (Max)75mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M254014FV
Related LinksM254, M254014FV Datasheet, Crydom Distributor
M254014FV Details Description
Related parts for M254014FV
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RELAY SOCKET 11 PIN datasheet.pdf
RES 453 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE EP 160NH N45 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES SMD 3.2K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf