Micron Technology M25P05-AVMN6TP
M25P05-AVMN6TP picture photo
Mfg. Part Number
M25P05-AVMN6TP
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC FLASH 512KBIT 50MHZ 8SO
Datasheet Download
M25P05-AVMN6TP.pdf
Availability of M25P05-AVMN6TP
QUANTITY
M25P05-AVMN6TP Order Process
Ship out your order
Specifications of M25P05-AVMN6TP
Internal Part NumberEIS-M25P05-AVMN6TP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH - NOR
Memory Size512K (64K x 8)
Speed50MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M25P05-AVMN6TP
Related LinksM25P05-, M25P05-AVMN6TP Datasheet, Micron Technology Distributor
M25P05-AVMN6TP Details Description
Related parts for M25P05-AVMN6TP
CAP TANT 2.2UF 25V 20% 1210 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 2CH 48WQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V C0G 0805 datasheet.pdf
SENSOR CURRENT FLUX GATE 50A AC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 500MW SOD80 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf