Micron Technology M25PE10-VMP6TG
M25PE10-VMP6TG picture photo
Mfg. Part Number
M25PE10-VMP6TG
Brief Description
IC FLASH 1MBIT 75MHZ 8VFQFPN
Datasheet Download
M25PE10-VMP6TG.pdf
Availability of M25PE10-VMP6TG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
M25PE10-VMP6TG Order Process
Ship out your order
Specifications of M25PE10-VMP6TG
Internal Part NumberEIS-M25PE10-VMP6TG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 09/Dec/2013
Standard Package1
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH - NOR
Memory Size1M (128K x 8)
Speed75MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-VFQFPN (6x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M25PE10-VMP6TG
Related LinksM25PE10, M25PE10-VMP6TG Datasheet, Micron Technology Distributor
M25PE10-VMP6TG Details Description
Related parts for M25PE10-VMP6TG
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 4.5V datasheet.pdf
IC INVERTER 8-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
IC BREAKING RECTIFIER 1400V 1A datasheet.pdf
CONV DC/DC +/-15V +/-670MA DIP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 6A 125VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 110V 3W DO216AA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf