ST M27C1001-12F6
M27C1001-12F6 picture photo
Mfg. Part Number
M27C1001-12F6
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC EPROM UV 1MBIT 120NS 32CDIP
Datasheet Download
M27C1001-12F6.pdf
Availability of M27C1001-12F6
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
M27C1001-12F6 Order Process
Ship out your order
Specifications of M27C1001-12F6
Internal Part NumberEIS-M27C1001-12F6
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package12
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEPROMs
Memory TypeEPROM UV
Memory Size1M (128K x 8)
Speed120ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-CDIP (0.600", 15.24mm) Window
Supplier Device Package32-CDIP Frit Seal with Window
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M27C1001-12F6
Related LinksM27C10, M27C1001-12F6 Datasheet, ST Distributor
M27C1001-12F6 Details Description
Related parts for M27C1001-12F6
TERM SOLDER SLOT .094" .125"L datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 250VDC AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 7.140625MHZ SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
LED HLDR MULTI-FUN RA 2LD NYL BK datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10V 10% 1411 datasheet.pdf
THYRISTOR SCR 600V 5A datasheet.pdf
CONN HDR 41POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf