Micron Technology M29W160ET70N3E
M29W160ET70N3E picture photo
Mfg. Part Number
M29W160ET70N3E
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC FLASH 16MBIT 70NS 48TSOP
Datasheet Download
M29W160ET70N3E.pdf
Availability of M29W160ET70N3E
QUANTITY
M29W160ET70N3E Order Process
Ship out your order
Specifications of M29W160ET70N3E
Internal Part NumberEIS-M29W160ET70N3E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package96
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH - NOR
Memory Size16M (2M x 8, 1M x 16)
Speed70ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case48-TFSOP (0.724", 18.40mm Width)
Supplier Device Package48-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M29W160ET70N3E
Related LinksM29W160, M29W160ET70N3E Datasheet, Micron Technology Distributor
M29W160ET70N3E Details Description
Related parts for M29W160ET70N3E
RES 7.68K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 3/8-24 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 32.2VC SMC datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS W/SKT WALL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 1.57A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB CP datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf