NKK Switches M2B25AA5W13-HA
M2B25AA5W13-HA picture photo
Mfg. Part Number
M2B25AA5W13-HA
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V
Datasheet Download
M2B25AA5W13-HA.pdf
Availability of M2B25AA5W13-HA
QUANTITY
M2B25AA5W13-HA Order Process
Ship out your order
Specifications of M2B25AA5W13-HA
Internal Part NumberEIS-M2B25AA5W13-HA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
Tough Environments
3D CAD Models
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
3D ModelM2B25AA5W13-HA
PCN Design/SpecificationM Series Toggles, rockers, Pushbuttons CSA Mark Size 23/Jul/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesM2
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapBlack
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesProcess Sealed
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life200,000 Cycles
Electrical Life25,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M2B25AA5W13-HA
Related LinksM2B25AA, M2B25AA5W13-HA Datasheet, NKK Switches Distributor
M2B25AA5W13-HA Details Description
Related parts for M2B25AA5W13-HA
IC AC/DC CONV 12V 300MA SIP12 datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.5A 350VAC 140VDC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 14POS datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 1KV X7R 1808 datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 87A TO220 datasheet.pdf