Microsemi SoC M2GL060-1VFG400
M2GL060-1VFG400 picture photo
Mfg. Part Number
M2GL060-1VFG400
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 387 I/O
Datasheet Download
M2GL060-1VFG400.pdf
Availability of M2GL060-1VFG400
QUANTITY
M2GL060-1VFG400 Order Process
Ship out your order
Specifications of M2GL060-1VFG400
Internal Part NumberEIS-M2GL060-1VFG400
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Changes 17/Sep/2015
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesIGLOO2
Number of LABs/CLBs-
Number of Logic Elements/Cells56520
Total RAM Bits1869824
Number of I/O207
Number of Gates-
Voltage - Supply1.14 V ~ 2.625 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case400-LFBGA
Supplier Device Package400-VFBGA (17x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M2GL060-1VFG400
Related LinksM2GL060, M2GL060-1VFG400 Datasheet, Microsemi SoC Distributor
M2GL060-1VFG400 Details Description
Related parts for M2GL060-1VFG400
CONN JACK TIP RIBLOC PRESS IN BK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 549K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS 2MM R/A T/H datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 630MA 750 MOHM datasheet.pdf
RES 3.6K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
STRAIN RELIEF BLACK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 20% 400VDC AXIAL datasheet.pdf