Microsemi SoC M2GL060-FG676
M2GL060-FG676 picture photo
Mfg. Part Number
M2GL060-FG676
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 387 I/O
Datasheet Download
M2GL060-FG676.pdf
Availability of M2GL060-FG676
QUANTITY
M2GL060-FG676 Order Process
Ship out your order
Specifications of M2GL060-FG676
Internal Part NumberEIS-M2GL060-FG676
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Changes 17/Sep/2015
Standard Package40
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesIGLOO2
Number of LABs/CLBs-
Number of Logic Elements/Cells56520
Total RAM Bits1869824
Number of I/O387
Number of Gates-
Voltage - Supply1.14 V ~ 2.625 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case676-BGA
Supplier Device Package676-FBGA (27x27)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M2GL060-FG676
Related LinksM2GL06, M2GL060-FG676 Datasheet, Microsemi SoC Distributor
M2GL060-FG676 Details Description
Related parts for M2GL060-FG676
CONN HEADER 60POS 3MM SMT 0.5MM datasheet.pdf
CAP FILM 8200PF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 2.4576MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
ICCON,PIN,ASSY datasheet.pdf
C/A DUP SC/MT-RJ SM1M1 datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 10UH SMD datasheet.pdf
RES 35.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf