Microsemi SoC M2GL100S-1FC1152I
M2GL100S-1FC1152I picture photo
Mfg. Part Number
M2GL100S-1FC1152I
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 574 I/O 1152FCBGA
Datasheet Download
M2GL100S-1FC1152I.pdf
Availability of M2GL100S-1FC1152I
QUANTITY
M2GL100S-1FC1152I Order Process
Ship out your order
Specifications of M2GL100S-1FC1152I
Internal Part NumberEIS-M2GL100S-1FC1152I
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesIGLOO2
Number of LABs/CLBs-
Number of Logic Elements/Cells99512
Total RAM Bits3637248
Number of I/O574
Number of Gates-
Voltage - Supply1.14 V ~ 2.625 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case1152-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package1152-FCBGA (35x35)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M2GL100S-1FC1152I
Related LinksM2GL100S, M2GL100S-1FC1152I Datasheet, Microsemi SoC Distributor
M2GL100S-1FC1152I Details Description
Related parts for M2GL100S-1FC1152I
IC MUX/DEMUX 8X1 16DIP datasheet.pdf
IC TRANSLATOR 5V/3.3V 20-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
VARISTOR 17V 0402 datasheet.pdf
IC DETECTOR RF/IF TRUPWR 6WLCSP datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONN HDR BKWY VERT TIN 44POS datasheet.pdf
CAP CER 120PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf