3M M2MXT-5006R
M2MXT-5006R picture photo
Mfg. Part Number
M2MXT-5006R
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
IDC CABLE - MDM50T/MC50M/X
Datasheet Download
M2MXT-5006R.pdf
Availability of M2MXT-5006R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
M2MXT-5006R Order Process
Ship out your order
Specifications of M2MXT-5006R
Internal Part NumberEIS-M2MXT-5006R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
Series-
Connector TypePCB to Cable
Number of Positions50
Number of Rows2
Pitch - Connector0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable0.050" (1.27mm)
Length0.500' (152.40mm, 6.00")
Features-
ColorMultiple, Ribbon
ShieldingUnshielded
UsageBoard In
Cable TerminationIDC
Contact FinishTin-Lead
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M2MXT-5006R
Related LinksM2MXT, M2MXT-5006R Datasheet, 3M Distributor
M2MXT-5006R Details Description
Related parts for M2MXT-5006R
RES SMD 30.9K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 0.68 OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 1.15A 140 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
MEMORY SKT 230POS R/A SMD 15AU datasheet.pdf
CAP MICA 62PF 1% 100V 1210 datasheet.pdf
IC TXRX RS232 ESD SD 20SSOP datasheet.pdf
RES 0.221 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.082UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf