3M M2MXT-6006J
M2MXT-6006J picture photo
Mfg. Part Number
M2MXT-6006J
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
IDC CABLE - MDM60T/MC60G/X
Datasheet Download
M2MXT-6006J.pdf
Availability of M2MXT-6006J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
M2MXT-6006J Order Process
Ship out your order
Specifications of M2MXT-6006J
Internal Part NumberEIS-M2MXT-6006J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
Series-
Connector TypePCB to Cable
Number of Positions60
Number of Rows2
Pitch - Connector0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable0.050" (1.27mm)
Length0.500' (152.40mm, 6.00")
Features-
ColorGray, Ribbon
ShieldingUnshielded
UsageBoard In
Cable TerminationIDC
Contact FinishTin-Lead
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M2MXT-6006J
Related LinksM2MXT, M2MXT-6006J Datasheet, 3M Distributor
M2MXT-6006J Details Description
Related parts for M2MXT-6006J
LED RED DIFFUSED 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR AD7746 datasheet.pdf
IC AUTO SUPERVISOR PWRFAIL 8SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 86MHZ 8SOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 23POS SKT datasheet.pdf
CABLE ASSY 5POS FEMALE, RA 20M datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 33K OHM 10% 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf