| Internal Part Number | EIS-M2PA-5706-24E | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | Panel Indicators, Pilot Lights | |
| Series | M2P | |
| Type | LED | |
| Lamp Color | Orange | |
| Lens Color | - | |
| Lens Transparency | - | |
| Ratings | DC | |
| Voltage | 24V | |
| Current | - | |
| Panel Cutout Shape | Rectangular | |
| Panel Cutout Dimensions | 0.89" x 0.93" (22.50mm x 23.50mm) | |
| Lens Style/Size | Square with Flat Top, 25.00mm | |
| Millicandela Rating | - | |
| Wavelength - Peak | - | |
| Viewing Angle | - | |
| Termination Style | Quick Connect - 0.110" (2.8mm) | |