Microsemi SoC M2S010-1FGG484I
M2S010-1FGG484I picture photo
Mfg. Part Number
M2S010-1FGG484I
Manufacturer
Product Category
Embedded - System On Chip (SoC)
Brief Description
IC FPGA SOC 10K LUTS 484FBGA
Datasheet Download
M2S010-1FGG484I.pdf
Availability of M2S010-1FGG484I
QUANTITY
M2S010-1FGG484I Order Process
Ship out your order
Specifications of M2S010-1FGG484I
Internal Part NumberEIS-M2S010-1FGG484I
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Changes 17/Sep/2015
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - System On Chip (SoC)
SeriesSmartFusion®2
PackagingTray
ArchitectureMCU, FPGA
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
MCU Flash256KB
MCU RAM64KB
PeripheralsDDR, PCIe, SERDES
ConnectivityCAN, Ethernet, I²C, SPI, UART/USART, USB
Speed166MHz
Primary AttributesFPGA - 10K Logic Modules
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case484-BGA
Supplier Device Package484-FPBGA (23x23)
Number of I/O233
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M2S010-1FGG484I
Related LinksM2S010-, M2S010-1FGG484I Datasheet, Microsemi SoC Distributor
M2S010-1FGG484I Details Description
Related parts for M2S010-1FGG484I
RES SMD 110 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 3POS VERT T/H datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 50MHZ 256BGA datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 10A 125V datasheet.pdf
RES 2.77K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
T3008, 2N/C REVERSE 90-DEGREE AC datasheet.pdf
Connector Socket 5 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
LIMIT SW TOP ROLLER PLUNGER datasheet.pdf
CAP TRIM 0.3-1.2PF 500V datasheet.pdf