NKK Switches M2T18SA5G13
M2T18SA5G13 picture photo
Mfg. Part Number
M2T18SA5G13
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
M2T18SA5G13.pdf
Availability of M2T18SA5G13
QUANTITY
M2T18SA5G13 Order Process
Ship out your order
Specifications of M2T18SA5G13
Internal Part NumberEIS-M2T18SA5G13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
PCN Design/SpecificationM Series Toggles, rockers, Pushbuttons CSA Mark Size 23/Jul/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
SeriesM2
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionMom-Off-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length12.70mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Panel Cutout Dimensions-
Bushing ThreadUnthreaded
Ingress Protection-
FeaturesProcess Sealed
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life50,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M2T18SA5G13
Related LinksM2T18, M2T18SA5G13 Datasheet, NKK Switches Distributor
M2T18SA5G13 Details Description
Related parts for M2T18SA5G13
SWITCH GUARD RECTANGULAR datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 13POS datasheet.pdf
MOD INLET W/STD FILTER 8A SNAP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 10A D2PAK datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANT TWO-WAY 902-960MHZ 1/4W SFU datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 66.666MHZ CMOS SMD datasheet.pdf