TE Connectivity Measurement Specialties M3021-000002-035BG
M3021-000002-035BG picture photo
Mfg. Part Number
M3021-000002-035BG
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
TRANSDUCER
Datasheet Download
M3021-000002-035BG.pdf
Availability of M3021-000002-035BG
QUANTITY
M3021-000002-035BG Order Process
Ship out your order
Specifications of M3021-000002-035BG
Internal Part NumberEIS-M3021-000002-035BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMSP300
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure507.63 PSI (3500 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0 mV ~ 100 mV (5V)
Accuracy±1%
Voltage - Supply2.5 V ~ 12 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) BSPP
Port StyleThreaded
FeaturesTemperature Compensated
Termination StyleWire Leads
Maximum Pressure1015.26 PSI (7000 kPa)
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M3021-000002-035BG
M3021-000002-035BG Details Description
Related parts for M3021-000002-035BG
IC MUX QUAD 3.3/5V HS 16-QSOP datasheet.pdf
RES SMD 178K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL SOT323-5 datasheet.pdf
FIXED IND 3.5UH 6A 10.5 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 0.22 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PIN datasheet.pdf
LENS ARRAY SQ 4POS 50 X 50MM datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf