TE Connectivity Measurement Specialties M3021-000005-250PG
M3021-000005-250PG picture photo
Mfg. Part Number
M3021-000005-250PG
Brief Description
TRANSDUCER 0-100MV 250# PRES
Datasheet Download
M3021-000005-250PG.pdf
Availability of M3021-000005-250PG
QUANTITY
M3021-000005-250PG Order Process
Ship out your order
Specifications of M3021-000005-250PG
Internal Part NumberEIS-M3021-000005-250PG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure250 PSI (1723.69 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0 mV ~ 100 mV (5V)
Accuracy±1%
Voltage - Supply2.5 V ~ 12 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable
Maximum Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M3021-000005-250PG
M3021-000005-250PG Details Description
Related parts for M3021-000005-250PG
CONVERTER DC/DC 12V 240W OUT datasheet.pdf
POT 1 OHM 25W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
PMI T-1 3/4 DIM RED BLACKOUT datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER ON/OFF SOT89-5L datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 370UF 20% 350V FLATPACK datasheet.pdf