TE Connectivity Measurement Specialties M3021-000005-2K5PG
M3021-000005-2K5PG picture photo
Mfg. Part Number
M3021-000005-2K5PG
Brief Description
TRANSDUCER 0-100MV 2500# PRES
Datasheet Download
M3021-000005-2K5PG.pdf
Availability of M3021-000005-2K5PG
QUANTITY
M3021-000005-2K5PG Order Process
Ship out your order
Specifications of M3021-000005-2K5PG
Internal Part NumberEIS-M3021-000005-2K5PG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure2500 PSI (17236.89 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0 mV ~ 100 mV (5V)
Accuracy±1%
Voltage - Supply2.5 V ~ 12 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Termination StyleCable
Maximum Pressure5000 PSI (34473.79 kPa)
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M3021-000005-2K5PG
M3021-000005-2K5PG Details Description
Related parts for M3021-000005-2K5PG
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
IC TXRX RS232 ESD TRUE 16WSOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 0.15UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 30.9K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
BOX PIN 30 POS. .075 C/L datasheet.pdf