TE Connectivity Measurement Specialties M3031-000005-10KPG
M3031-000005-10KPG picture photo
Mfg. Part Number
M3031-000005-10KPG
Brief Description
TRANSDUCER .5-4.5VDC 10000# PRES
Datasheet Download
M3031-000005-10KPG.pdf
Availability of M3031-000005-10KPG
QUANTITY
M3031-000005-10KPG Order Process
Ship out your order
Specifications of M3031-000005-10KPG
Internal Part NumberEIS-M3031-000005-10KPG
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure10000 PSI (68947.57 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Termination StyleCable
Maximum Pressure20000 PSI (137895.15 kPa)
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Package / CaseCylinder, Threaded
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M3031-000005-10KPG
M3031-000005-10KPG Details Description
Related parts for M3031-000005-10KPG
CAP TANT 100UF 10V 20% 2413 datasheet.pdf
SWITCH DIP 9POS LOW PROFILE GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
CONN CAP DBL LOCK 8POS NATURAL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 2KV NP0 2225 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.5W 15V IN 5V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
DC2W, FLR, M8 BODY, 2M CABLE datasheet.pdf
RES 8.2M OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC FPGA 384 I/O 896FBGA datasheet.pdf
RES 11K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf