TE Connectivity Measurement Specialties M3031-000005-250PG
M3031-000005-250PG picture photo
Mfg. Part Number
M3031-000005-250PG
Brief Description
TRANSDUCER .5-4.5VDC 250# PRES
Datasheet Download
M3031-000005-250PG.pdf
Availability of M3031-000005-250PG
QUANTITY
M3031-000005-250PG Order Process
Ship out your order
Specifications of M3031-000005-250PG
Internal Part NumberEIS-M3031-000005-250PG
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure250 PSI (1723.69 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Termination StyleCable
Maximum Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Package / CaseCylinder
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M3031-000005-250PG
M3031-000005-250PG Details Description
Related parts for M3031-000005-250PG
CONN DB15 MALE HD CRIMP TIN datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 8BIT V-OUT 20-PLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 6.3A PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
RES 3.81K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 340K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FAN 70X15MM 12VDC 23 CFM datasheet.pdf