Renesas Electronics America M30620FCAGP#U5
M30620FCAGP#U5 picture photo
Mfg. Part Number
M30620FCAGP#U5
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100LQFP
Datasheet Download
M30620FCAGP#U5.pdf
Availability of M30620FCAGP#U5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
M30620FCAGP#U5 Order Process
Ship out your order
Specifications of M30620FCAGP#U5
Internal Part NumberEIS-M30620FCAGP#U5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductFlasher Series of Production Tools
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesM16C™ M16C/60/62A
PackagingTray
Core ProcessorM16C/60
Core Size16-Bit
Speed16MHz
ConnectivitySIO, UART/USART
PeripheralsDMA, PWM, WDT
Number of I/O85
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size10K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 10x10b, D/A 2x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-LFQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M30620FCAGP#U5
Related LinksM30620F, M30620FCAGP#U5 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
M30620FCAGP#U5 Details Description
Related parts for M30620FCAGP#U5
IDC CABLE - MKC60K/MC60M/MCS60K datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 R/A SLD datasheet.pdf
DIODE GPP 1A 100V 4SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 620 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 132POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 1.7A 85 MOHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf