Hammond Manufacturing M3255-2001
M3255-2001 picture photo
Mfg. Part Number
M3255-2001
Manufacturer
Product Category
Handles, Locks, Latches
Brief Description
HANDLE FOLDING FLUSH MT 2/PKG
Datasheet Download
M3255-2001.pdf
Availability of M3255-2001
QUANTITY
M3255-2001 Order Process
Ship out your order
Specifications of M3255-2001
Internal Part NumberEIS-M3255-2001
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelM3255-2001.dwgM3255-2001.(igs,.stp)
Standard Package1
Category Boxes, Enclosures, Racks
FamilyHandles, Locks, Latches
SeriesM
TypeInset
Height2.972" (75.49mm)
Length - Center to Center7.205" (183.01mm)
Thread/Screw/Hole SizeM4 Thread
MaterialSteel
Mounting TypeScrew Holes, Front
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M3255-2001
Related LinksM3255, M3255-2001 Datasheet, Hammond Manufacturing Distributor
M3255-2001 Details Description
Related parts for M3255-2001
CONN HEADER 14POS 2MM VERT TIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 35V 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP 1000F 20% 2.5V CHASSIS MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 11.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 40POS datasheet.pdf
RES 1.15K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 140MA 2.6 OHM SMD datasheet.pdf