Vishay/Sprague M35C336K050BZSS
M35C336K050BZSS picture photo
Mfg. Part Number
M35C336K050BZSS
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 33UF 50V 10% 0803
Datasheet Download
M35C336K050BZSS.pdf
Availability of M35C336K050BZSS
QUANTITY
M35C336K050BZSS Order Process
Ship out your order
Specifications of M35C336K050BZSS
Internal Part NumberEIS-M35C336K050BZSS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesM34 M35 Surface Mount Wet Tantalum Capacitors
Featured ProductM34 and M35 Series Wet Tantalum Capacitors
Standard Package25
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesM35
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)5 Ohm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0803 (2108 Metric)
Size / Dimension0.835" L x 0.315" W (21.20mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)0.307" (7.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesWet Tantalum
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M35C336K050BZSS
Related LinksM35C336, M35C336K050BZSS Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M35C336K050BZSS Details Description
Related parts for M35C336K050BZSS
THERMISTOR NTC 30K OHM SOD27 datasheet.pdf
RES SMD 6.65K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
STANDARD CLIP CODE 50 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller Analog, PWM Dimming 16-MSOP-EP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X50.8MM 230VAC TERM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 796 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 4K OHM 0.01% 1/5W 0805 datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR RH 3% 6DFN datasheet.pdf