Vishay/Sprague M35C336K050BZSS
M35C336K050BZSS picture photo
Mfg. Part Number
M35C336K050BZSS
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 33UF 50V 10% 0803
Datasheet Download
M35C336K050BZSS.pdf
Availability of M35C336K050BZSS
QUANTITY
M35C336K050BZSS Order Process
Ship out your order
Specifications of M35C336K050BZSS
Internal Part NumberEIS-M35C336K050BZSS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesM34 M35 Surface Mount Wet Tantalum Capacitors
Featured ProductM34 and M35 Series Wet Tantalum Capacitors
Standard Package25
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesM35
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)5 Ohm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0803 (2108 Metric)
Size / Dimension0.835" L x 0.315" W (21.20mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)0.307" (7.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesWet Tantalum
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M35C336K050BZSS
Related LinksM35C336, M35C336K050BZSS Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M35C336K050BZSS Details Description
Related parts for M35C336K050BZSS
FILTER LINE 6.1MH 2.4A TYPE 21N datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5V +/-12V 12V 200W datasheet.pdf
CONN ARRAY FEMALE 240POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 25.8K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.125A 290 MOHM datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 3POS datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 420V FLATPACK datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf