Vishay/Sprague M39003/01-2254/T98
M39003/01-2254/T98 picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-2254/T98
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 10% 10V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-2254/T98.pdf
Availability of M39003/01-2254/T98
QUANTITY
M39003/01-2254/T98 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-2254/T98
Internal Part NumberEIS-M39003/01-2254/T98
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-2254/T98
Related LinksM39003/01, M39003/01-2254/T98 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-2254/T98 Details Description
Related parts for M39003/01-2254/T98
IC DIGITAL POT 50K 100TP 8TSSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 8 (Coax) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 23.2 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 12NS 32SOJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONN HDR 15POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf