Vishay/Sprague M39003/01-2259/98
M39003/01-2259/98 picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-2259/98
Brief Description
CAP TANT 39UF 10% 10V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-2259/98.pdf
Availability of M39003/01-2259/98
QUANTITY
M39003/01-2259/98 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-2259/98
Internal Part NumberEIS-M39003/01-2259/98
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance39µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-2259/98
Related LinksM39003/0, M39003/01-2259/98 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-2259/98 Details Description
Related parts for M39003/01-2259/98
FUSE CERM 600MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
METRAL COVER HYB FEMALE PWR CBL datasheet.pdf
RES 35.7K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC HORN DRIVER DUAL 16SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 700MA 484 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf