Vishay/Sprague M39003/01-2287/TR
M39003/01-2287/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-2287/TR
Brief Description
CAP TANT 10UF 20% 20V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-2287/TR.pdf
Availability of M39003/01-2287/TR
QUANTITY
M39003/01-2287/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-2287/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/01-2287/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-2287/TR
Related LinksM39003/0, M39003/01-2287/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-2287/TR Details Description
Related parts for M39003/01-2287/TR
RES ARRAY 7 RES 390 OHM 14SOIC datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 36-SSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 35A DPAK datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
PILOT LIGHT ROUND RED 14VAC/DC datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
Z+ RS485 CABLE (9 PIN) datasheet.pdf
RES 140K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLK GROUND 8.2MM datasheet.pdf
FERRITE CORES datasheet.pdf
POT 100 OHM 225W WIREWOUND LIN datasheet.pdf