Vishay/Sprague M39003/01-2294/TR
M39003/01-2294/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-2294/TR
Brief Description
CAP TANT 39UF 10% 20V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-2294/TR.pdf
Availability of M39003/01-2294/TR
QUANTITY
M39003/01-2294/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-2294/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/01-2294/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-2294/TR
Related LinksM39003/0, M39003/01-2294/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-2294/TR Details Description
Related parts for M39003/01-2294/TR
DIODE ARRAY GP 85V 125MA SOT23-3 datasheet.pdf
IC I/O PORT 14BIT ANLG 28SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.062UF 1KV X7R 2225 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC 2KW 400V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 604K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 620 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf