Vishay/Sprague M39003/01-2349/TR
M39003/01-2349/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-2349/TR
Brief Description
CAP TANT 0.39UF 10% 50V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-2349/TR.pdf
Availability of M39003/01-2349/TR
QUANTITY
M39003/01-2349/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-2349/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/01-2349/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.39µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-2349/TR
Related LinksM39003/0, M39003/01-2349/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-2349/TR Details Description
Related parts for M39003/01-2349/TR
IC RS-232 DRIVER/REC 20-SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 7W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf