Vishay/Sprague M39003/01-2393H
M39003/01-2393H picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-2393H
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 0.39UF 10% 75V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-2393H.pdf
Availability of M39003/01-2393H
QUANTITY
M39003/01-2393H Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-2393H
Internal Part NumberEIS-M39003/01-2393H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance0.39µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated75V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-2393H
Related LinksM39003/, M39003/01-2393H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-2393H Details Description
Related parts for M39003/01-2393H
DIODE SCHOTTKY 30V 3A DO201AD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
CABLE PATCH CAT5E WHITE 14' datasheet.pdf
IC CPU SUPERV 4K EEPROM 8-SOIC datasheet.pdf
CONN PIN CRIMP 28-26AWG GOLD datasheet.pdf
RES SMD 0.47 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1.3A 360 MOHM SMD datasheet.pdf
ACCY DISH ANT RADOME COVER 2' datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 5% 100VDC 2DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf