Vishay/Sprague M39003/01-2410/TR
M39003/01-2410/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-2410/TR
Brief Description
CAP TANT 3.3UF 20% 75V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-2410/TR.pdf
Availability of M39003/01-2410/TR
QUANTITY
M39003/01-2410/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-2410/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/01-2410/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated75V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-2410/TR
Related LinksM39003/0, M39003/01-2410/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-2410/TR Details Description
Related parts for M39003/01-2410/TR
WASHER SHOULDER 5/16 NYLON datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 300MW TO92S datasheet.pdf
FUSE 32A 240V BS 88 BRITISH datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100" SNGL R/A datasheet.pdf
MARKER STRIP FLAT WHITE datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
DIN CONNECTOR 50 POS TH datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 1KV X7R RADIAL datasheet.pdf